Çocukların Kazadan Korunmasını Amaçlayan Bir Uygulama Örneği

Çocuk güvenliği konusunun önemli bir alanı da kazalar. Ev içi ve ev dışı kazalarda bir çok çocuk hayatını kaybediyor veya yaralanıyor. Örneğin; Nebraska eyaletinde motorlu taşıt kazalarının 1-19 yaşındaki çocukların bir numaralı katili olduğu bildiriliyor. Nebraskalılar’ın yüzde doksan dördünün çocuk koltuğu kullanmasına rağmen, bu koltukların yaklaşık yüzde 85’inin yanlış takıldığı tespit edilmiş. Bu nedenle Nebraska Eyaleti’nde, 1 Ocak 2019’da araçlarda oturma düzenini belirleyen yasada bir değişiklik yapılarak şu kurallar getirilmiş:

1. Çocuklar, 2 yaşına kadar veya araba koltuğu üreticisi tarafından izin verilen üst ağırlık ve boy sınırına ulaşana kadar arkaya bakmalıdır.

2. 8 yaşına kadar olan çocuklar doğru takılmış bir araba koltuğuna veya çocuk koltuğuna binmelidir.

Amerika’nın diğer eyaletlerindeki benzer düzenlemeleri de görmek isteyebilirsiniz.

Yasanın uygulamasını desteklemek için ailelere yönelik web siteleri, videolar gibi bilgilendirici araçlar da kullanılmakta. İşte bir bilgilendirme örneği :  “Çocukları taşıyorsanız, koltuklarının doğru takıldığından ve boy, kilo, yaş ve gelişim aşamaları için uygun koltuklar olduklarından emin olun. Doğru montaj için çocuk koltuğu ve araç kılavuzlarını okuyun. Çocuk koltuğu üreticilerinin yardım için web sitelerinde video talimatları vardır. Doğru yaptığınızı bilmenin en iyi yolu, koltuğunuzun sertifikalı Çocuk Yolcu Güvenlik Teknisyeni tarafından kontrol edilmesini sağlamaktır – bölgenizdeki birini bulmak için buraya tıklayın.”  Bu uyarıyı yapan yer, çalışma alanlarından biri de çocuk yolcu güvenliği olan Ulusal Güvenlik Konseyi. Ailelerin yardım alabileceği ekipler ise “Nebraska Sağlık ve İnsan Hizmetleri Departmanının Yaralanma Önleme Programı” kapsamında görev yapmaktadır.