Çocuk İstismarını Önlemek İçin Herkesin Yapabileceği Bir Şey Var

Covid-19 pandemisi ile mücadele kapsamında çocukların evlerinden çıkamaz hale gelmeleri sonrasında, bütün dünyada çocuk istismarı pandemisine karşı uyarılar konuşulmaya başlandı.

Bu dönemde, devletin çocuğu ailesi içerisinde olan dahil her türlü ihmal ve istismardan koruma yükümlülüğünü (ÇHS 19, 39; Any. 41) yerine getirmesini sağlayacak kurumlardan ikisi olan sağlık ve eğitim hizmetlerinin sürdürüldüğü kurumlarla çocukların doğrudan ilişkilerinin zayıflaması, toplumun gözetim yükümlülüğünün önemini fark etmemizi sağladı.

Hümanist Büro tarafından hazırlanan, toplumsal yükümlülükleri hatırlatan bilgi notuna buradan ulaşabilirsiniz.

Bu alanda bilgi edinmek isteyenler için hazırlanmış bazı online hizmetler ise şunlardır:

Hak Temelli Politikalar İçin Hümanist Grup Derneği’nin hazırladığı danışma sitesi, ihmal ve istismarı önleme, bildirme ve müdahale etme ile ilgili kullanılabilecek haklar, yasal dayanakları ve başvuru mekanizmaları konusunda bilgiler içeriyor.

Hümanist Büro tarafından hazırlanan çocuk koruma haritası ise, önleme, bildirme, müdahale etme aşamaları ile ilgili sürecin nasıl işlediğini interaktif bir harita üzerinden gösteriyor. Özellikle, bildirdikten sonra neler olacak, sorusunu soranlar için fikir verici bir kaynak.

Cinsel Şiddet İle Mücadele Derneği’nin hazırladığı destek sistemi haritası ise, cinsel istismar durumlarında başvurulabilecek kurumların bilgisini İstanbul haritası üzerinde gösteriyor. Cinsel şiddet destek sistemi hakkındaki sayfada ayrıca konu ile ilgili bilgilendirici bir çok materyalin yanında, bilgilendirme ve yönlendirme çalışmaları da yer alıyor.